خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Výstup na ledopád se horolezci vymknul z rukou a zřítil se

Zraněného musel do nemocnice transportovat vrtulník
 Z domova 
12. února 2018 04:02 / Horská služba Jizerské hory
Drsným pádem skončil pro čtyřicetiletého horolezce jeho výstup na ledopád v Jizerských horách. Ledovou skálu se snažil pokořit bez jakéhokoliv jištění, a to se mu vymstilo. Stačila jedna malá chyba a muž se zřítil dolů na zem.

O pádu horolezce se členové Horské služby Jizerské hory dověděli v odpoledních hodinách. Neštěstí se stalo v údolí nad Velkým Štolpichem. Muž utrpěl natolik vážné poranění, že musel být na místo povolán vrtulník z Liberce.

„Ihned jsme vyrazili na sněžném skútru, ale poslední úsek na severní část pohoří jsme museli absolvovat s veškerým vybavením pěšky,“ popsal výjezd Zdeněk Müller, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Muž spadl na skalnatý povrch pod ledopádem a i když se zřítil z výšky asi čtyř metrů, přivodil si vážné poranění. „Podle všeho utrpěl komplikovanou zlomeninu nohy. My jsme jej ošetřili, nasadili mu vakuovou dlahu a připravili na transport vrtulníkem. Ten ale u nás nemohl přistát,“ uvedl Zdeněk Müller s tím, že členové HS zraněného naložili do spuštěného podvěsového zařízení a posádka pak muže vytáhla. Po krátkém letu vrtulník na vhodném místě přistál, záchranáři horolezce naložili a transportovali k dalšímu ošetření do nemocnice.

„U horolezců jsou lezecké terény na severních svazích našeho pohoří velice oblíbené a v zimě je přitahují i ledopády v některých lokalitách. Všichni ale musí za všech okolností dbát na to, aby lezli řádně jištěni a nepouštěli se do terénů, na které nestačí,“ důrazně varoval René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Dodal, že zejména ledové stěny lezce přitahují, ale k jejich zvládnutí nestačí pouhé základy lezectví po skalách.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Zprávy

U Středozemního moře se formuje obdoba hurikánu. Čekají se obrovské škody

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Eva Burešová z Tváře hubne před očima. Neuvěříte, kolik váží

2. Michal Kavalčík se pochlubil, jak zhubnul

3. Dominika Mesarošová má syna. Porodila předčasně

4. Marián Vojtko dal půl miliónu za vlasy a dopřál si i tohle luxusní auto

5. Michaela Dolinová se toho nebojí. Rekonstruuje chalupu a nákupy tahá tramvají