Výstup na ledopád se horolezci vymknul z rukou a zřítil se

Zraněného musel do nemocnice transportovat vrtulník
 Z domova 
12. února 2018 04:02 / Horská služba Jizerské hory
Drsným pádem skončil pro čtyřicetiletého horolezce jeho výstup na ledopád v Jizerských horách. Ledovou skálu se snažil pokořit bez jakéhokoliv jištění, a to se mu vymstilo. Stačila jedna malá chyba a muž se zřítil dolů na zem.

O pádu horolezce se členové Horské služby Jizerské hory dověděli v odpoledních hodinách. Neštěstí se stalo v údolí nad Velkým Štolpichem. Muž utrpěl natolik vážné poranění, že musel být na místo povolán vrtulník z Liberce.

„Ihned jsme vyrazili na sněžném skútru, ale poslední úsek na severní část pohoří jsme museli absolvovat s veškerým vybavením pěšky,“ popsal výjezd Zdeněk Müller, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

Muž spadl na skalnatý povrch pod ledopádem a i když se zřítil z výšky asi čtyř metrů, přivodil si vážné poranění. „Podle všeho utrpěl komplikovanou zlomeninu nohy. My jsme jej ošetřili, nasadili mu vakuovou dlahu a připravili na transport vrtulníkem. Ten ale u nás nemohl přistát,“ uvedl Zdeněk Müller s tím, že členové HS zraněného naložili do spuštěného podvěsového zařízení a posádka pak muže vytáhla. Po krátkém letu vrtulník na vhodném místě přistál, záchranáři horolezce naložili a transportovali k dalšímu ošetření do nemocnice.

„U horolezců jsou lezecké terény na severních svazích našeho pohoří velice oblíbené a v zimě je přitahují i ledopády v některých lokalitách. Všichni ale musí za všech okolností dbát na to, aby lezli řádně jištěni a nepouštěli se do terénů, na které nestačí,“ důrazně varoval René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Dodal, že zejména ledové stěny lezce přitahují, ale k jejich zvládnutí nestačí pouhé základy lezectví po skalách.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Zprávy

Problémy kolem novičoku zdaleka nekončí

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Krasavice Štoudková takhle řádí na prkně

2. Modelka, která sesadila šéfa Guess, čeká dítě

3. Moderátorku Sandru Parmovou okradli

4. Takhle to Nikol Moravcové slušelo po rozlučce se svobodou

5. Simona Krainová musela zrušit dovolenou