Nelegální kšefty s textilem vynesly gangu půl miliardy korun

Vyšetřování rozsáhlého podvodu trvalo osm let
 Z domova 
01. listopadu 2018 07:30 / Policejnidenik
Dlouhých osm let trvalo policistům z Národní centrály proti organizovanému zločinu vyšetřování případu, ve kterém obral gang stát na daních o půl miliardy korun. Na tuto sumu si podvodníci přišli díky nelegálním kšeftům s textilem.

Gang tvořilo devět mužů. Jeho hlavou byl Iráčan s českým občanstvím, na nelegálních obchodech se ale podíleli ještě další tři Iráčané, jeden Slovák a tři Češi. Všichni se nyní zpovídají ze zvlášť závažného trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou cca 470 milionů korun. 

"V průběhu let 2008 až 2010 obchodoval gang se záměrně nadhodnoceným zbožím neznámého původu, přičemž cílem nebyl zisk z podnikatelské činnosti, ale dosažení neoprávněného vyplacení nadměrných odpočtů DPH," konstatovala policejní mluvčí Iva Knolová. Dodala, že textilní zboží bylo nadhodnoceno až desetinásobně.

Kvůli podvodu gang založil v České republice řetězec společností, které při provádění obchodů plnily úlohy mezičlánků. Na pozice jednatelů měly být dosazovány osoby v rolích tzv. bílých koní. Jako odběratelé nadhodnoceného zboží pak měly vystupovat společnosti z Iráku a Spojených arabských emirátů (SAE).

Kriminalisté se případem zabývali už od roku 2010. Až nyní se podařilo nashromáždit nezbytné listinné materiály a další důkazní materiál, který svědčil o trestné činnosti obviněných. Všem členům zločinecké skupiny hrozí až třináctileté vězení. "Čtyři muže stíháme na svobodě, dva cizinci jsou na útěku a další tři obvinění (dva Češi a jeden Slovák) byli nedávno za obdobnou daňovou trestnou činnost prováděnou v menším rozsahu pravomocně odsouzeni k sedmi a pěti letům odnětí svobody," uzavřela Knolová s tím, že kriminalistům se podařilo zajistit několik nemovitostí za desítky milionů korun.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Omládly během hodiny! Bendová, Krainová a Svoboda podstoupily exluzivní kúru

Zprávy

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na „plán B“. Ten je varováním i pro českou ekonomiku

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Mareš se chlubil, že dostal dva melouny!

2. Modelingová hvězda Anna Brodecká míří do Milána a Japonska

3. Misska Šteflíčková stála frontu na mobil

4. Tamara Klusová promluvila o nevěře svého manžela

5. Monika Absolonová je dvojnásobnou maminkou