خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Smrtelně jedovatý had utekl z terária. Lidem hrozí nebezpečí

Mamba zelená děsí obyvatele pražských Hlubočep
 Z domova 
03. října 2018 10:22 / Pixabay
Obyvatelé pražských Hlubočep jsou vyděšení. V jejich sousedství utekl chovatelce smrtelně jedovatý had. Jde o mambu zelenou a zatím se ji nepodařilo najít. Není-li okamžitě po uštknutí zahájena léčba, může člověk zemřít na ochrnutí dýchacího svalstva.

Had chovatelce utekl v úterý večer. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři i specialista ze zoologické zahrady. Hada se ale zatím najít nepodařilo. Z domu v ulici V Bokách I, ve kterém žena mambu chovala, muselo být evakuováno pět lidí.

Policie už v souvislosi s mambou vydala důraznou výstrahu. "Přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se do současné doby nepodařilo nebezpečného hada odchytit. Vzhledem k tomu policie touto cestou varuje občany a doporučuje jim maximální obezřetnost. V případě zjištění výskytu tohoto hada policisté vyzývají k okamžitému kontaktování tísňové linky Policie ČR 158," poznamenal policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady je sice velmi nepravděpodobné, že by tento had s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu. S jistotou to ale říct nemohou.

Smrtelná dávka jedu mamby zelené činí 0,7 mg/kg, přičemž průměrná dávka jedu při uštknutí obsahuje asi 100 mg jedu. Při uštknutí se obvykle již během 15 minut či méně začínají projevovat příznaky, jako jsou místní bolest a často zduření, místní odumírání tkáně, porucha koordinace pohybů, bolest hlavy, netečnost, dýchací obtíže závrať, nízký krevní tlak, průjem, mrákoty a ochrnutí. Není-li okamžitě zahájena léčba, začnou se objevovat ještě vážnější příznaky a oběť eventuálně umírá na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, policie zjišťuje. "Policisté prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň chovatelkou tohoto hada," dodal Rybanský.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Seriálová hvězda Aneta Krejčíková předvedla, jak kojí svého měsíčního syna Bena

Zprávy

Úroda bude letos horší, než se v létě čekalo. Co všechno zdraží?

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Jan Bendig ukázal bráchu. Je hvězdou televizního seriálu

2. Pavla Tomicová ve Stardance zbořila mýty

3. Adama Mišíka po neúspěchu ve Stardance utěšovala přítelkyně i Genzer

4. Trojanova manželka po delší době na veřejnosti. Snad vůbec nestárne

5. Tereza Kostková po tajné svatbě porazila Sokola