Muže uštknula smrtelně jedovatá mamba

Člověk může zemřít už do dvaceti minut po kousnutí
 Z domova 
20. srpna 2018 04:09 / Shutterstock
Ve velmi vážném stavu skončil v pražské nemocnici muž, kterého uštkl had v chatové osadě Jarov u Dolních Břežan. Šlo však o velmi nebezpečnou mambu černou.

Muž měl poměrně nebezpečný koníček. Byl totiž chovatelem hadů. A mezi svými "miláčky" měl i smrtelně nebezpečnou mambu. Zřejmě během manipulace s ní jej had kousnul. Zraněného muže pomohl na parkoviště u osady dopravit jiný muž. Zde si pro něj přijeli záchranáři.

"Na místo zamířily posádky záchranářů z Prahy i Středočeského kraje. Záchranáři muže zaintubovali a přepravili do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí," uvedla mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

Jak uvádí Wikipedie, mamba černá je největším jedovatým hadem žijícím v Africe. Obvykle dorůstá délky 2,5 metru, může však dosáhnout i délky přes 4,5 metru. Mamba černá je jedním z nejrychlejších hadů na světě, může vyvinout rychlost až 20 km/h.

Smrtelná dávka jedu pro člověka je 10 až 15 mg, přičemž jedním kousnutím je do těla vpraveno 100 až 120 mg jedu (dokonce až 400 mg). Proto je pro člověka kousnutí mambou téměř vždy smrtelné. Protože jed působí velmi rychle, je nutné aplikovat specifické antisérum okamžitě po uštknutí. Smrt může nastat již do dvaceti minut.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Zprávy

Milovníci zimy se mohou těšit. Česko zasype sníh

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Malá Maruška se od táty Rašilova nehne ani na krok

2. Mahulena Bočanová se přiznala, že přestala pít alkohol

3. Misska Švantnerová vstoupila do světa módních návrhářů

4. Simona Babčáková vedle svojí nové lásky doslova září štěstím

5. Česká Barbie daruje auto