Závodnice si propíchla nohu trekingovou holí. Letěl pro ni vrtulník

Horští záchranáři mají za sebou perný víkend
 Z domova 
18. června 2018 04:13 / Horská služba ČR
Víkendový závod Krakonošova stovka poznamenaly vážné úrazy. Jeden závodník si tu rozbil hlavu, jiná účastnice klání si probodla trekingovou holí stehno. Hůl ženě projela celým svalem doslova skrz na skrz.

Horští záchranáři byli nejprve povoláni na cestu Česko-polského přátelství v blízkosti Slezské boudy. Po pádu si tu muž vážně poranil hlavu. „Utrpěl několik hlubokých tržných ran, ale byl po celou dobu při vědomí a se záchranáři komunikoval,“ řekl k zásahu Tomáš Novák, člen Horské služby Krkonoše.

Po ošetření byl závodník dálkového pochodu Krakonošova stovka transportován do Pece pod Sněžkou, kde si pacienta převzala záchranná služba. Ve chvíli, kdy horští záchranáři pacienta předávali zdravotníkům, obdrželi další výzku k záchraně, tentokrát museli vyjet na pomoc závodnici, která si trekingovou holí probodla stehno. Neštěstí se stalo na cestě ze Sněžky na Luční boudu.

Dostat se ke zraněné nebylo vůbec snadné. Žena podle svědků zdolávala trasu mírným klusem, když se najednou zřítila na zem s holí v noze. Hůl projela masem skrz na skrz. Problém nastal, když jí kolegové chtěli přivolat pomoc. Na česko-polských hranicích totiž kolísal signál a nedařilo se tak dovolat českým operátorům. Naštěstí šel po chvíli kolem jiný závodník, který ještě měl český signál.

I tak se ale žena dočkala pomoci až za asi 45 minut. Horští záchranáři dojeli autem ke Slezskému domu pod Sněžkou, odkud museli přibližně půldruhého kilometru pěšky. Hole pronikla skrze celý stehenní sval a zůstala v ráně. Záchranáři ránu ošetřili a podařilo se jim odstřihnout trčící hůl cca 10 cm nad ranou, bez čehož by byl šetrný transport nemožný.

„Zranění bylo velice bolestivé a velkým štěstím bylo, že nedošlo k poranění stehenní tepny,“ doplnil k zásahu Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše s tím, že vzhledem k charakteru úrazu a špatné dostupnosti byl po domluvě zvolen transport pomocí Letecké záchranné služby Hradec Králové.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová se představila jako módní návrhářka

Zprávy

Milovníci zimy se mohou těšit. Česko zasype sníh

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Malá Maruška se od táty Rašilova nehne ani na krok

2. Mahulena Bočanová se přiznala, že přestala pít alkohol

3. Misska Švantnerová vstoupila do světa módních návrhářů

4. Simona Babčáková vedle svojí nové lásky doslova září štěstím

5. Česká Barbie daruje auto