Labe před lety vydalo mrtvolu bez hlavy. Vrah stále uniká a policisté jsou zcela bezradní

Okolnosti vraždy tohoto muže jsou stále nejasné
 Historie 
18. dubna 2018 04:22 / Policie ČR
Už čtyři roky policisté marně pátrají po vrahovi, který má na svědomí život Marcina Jaroslawa Baly, jednačtyřicetiletého Poláka, který žil v Praze. V dubnu roku 2014 vydalo Labe v obci Dolní Beřkovice jeho tělo bez hlavy. Nikdo dodnes netuší, co se tehdy přihodilo.

Mrtvola muže se objevila v Dolních Beřkovicích na Mělnicku v prostoru tamních zdymadel, a to 15. dubna 2014. Ve vodě leželo tělo zjevně už delší čas. Doba smrti byla stanovena několik týdnů až měsíců před nálezem těla zemřelého.

Pitva tehdy prokázala násilnou smrt a policisté se tak pustili do vyšetřování vraždy. I když se už podařilo zjistit celou řadu podrobnějších informací, pachatel stále uniká spravedlnosti a policii chybí i některé informace týkající se zavražděného. I proto se policisté znovu rozhodli obrátit na veřejnost s prosbou o pomoc.

Zabitý Polák u sebe neměl žádné doklady totožnosti, ani nic, co by vedlo k jeho ztotožnění. Teprve na základě porovnání otisku prstů bylo zjištěno, že se jedná o Marcina Jaroslawa Balu (1972), v době nálezu 41letého, původně bytem v Gdaňsku.

Marcin v minulosti nepravidelně navštěvoval Českou republiku, hlavně Prahu a ze své domoviny odešel zřejmě z důvodu podezření, že se na území Polska dopustil na svém bývalém pracovišti krádeže šperků a finanční hotovosti. "Měl vztah k České republice a především k okresu Mělník, neboť jeho otec zde na konci 80. let pracoval a on jej zde navštěvoval. Od počátku 90. let také nepravidelně pobýval na území ČR, zejména v Praze. Víme, že navštěvoval herny. V tomto prostředí by jeho pohyb mohl někdo zaznamenat," konstatovala policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Kriminalisté dále zjistili, že na území Polska se naposledy vyskytoval v červenci roku 2013. Od konce měsíce červenec 2013 pobýval v pronajatém bytě v Praze 10, Strašnice, v Kralické ulici. Zde byl naposledy viděn dne 20. února 2014 a jeho poslední zaznamenaný výskyt, tj. doba, kdy byl ještě s jistotou naživu, je dne 20. března 2014. Od této doby nejsou o jeho aktivitách žádné informace.

Při svém posledním pobytu v Praze muž často používal jízdní kolo, a to jak při přepravě po Praze, tak k výletům po okolí. Také v době nálezu jeho těla měl na sobě sportovní oděv černé barvy a trekové boty, z čehož lze usuzovat, že v době před smrtí mohl cestovat na svém jízdním kole, které se však do současné doby nepodařilo najít. "Mohlo by se jednat o sportovní jízdní kolo modré barvy, ale nevíme to jistě. Sportovně oblečen však muž chodil poměrně často, tudíž v době před smrtí mohl i nemusel cestovat na kole," doplnila Pučelíková.

Marcin Jaroslaw Bala byl vysoký asi 185 cm, vážil přibližně 90 kg, byl robustní postavy a měl kolébavou chůzi, kulatý obličej, krátce střižené špinavé blond vlasy s čelními kouty, hnědozelené oči a pihy. Používal dioptrické brýle. Mluvil polsky.

Kriminalisté v souvislosti s případem žádají veřejnost o pomoc při objasnění okolností úmrtí muže. "Pomohlo by nám vědět, kde se vyskytoval, s kým se stýkal a jaké aktivity provozoval po celou dobu svého pobytu v ČR, tj. od července 2013, a zejména pak od 20. února 2014, kdy po tomto datu o něm již nejsou vůbec žádné informace," dodala Pučelíková. Policisté hledají kohokoliv, s kým se muž stýkal, jeho přátele, známé. Rovněž osoby, které ho viděly pohybovat se, například na kole, na počátku roku 2014, a to v okolí Labe či Vltavy. Přivítají ale i jakékoliv další poznatky související s tímto případem.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Česká Miss Earth se zasnoubila. Po půlroční známosti ji její přítel požádal o ruku!

Zprávy

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Nevíte, kam na Silvestra? Zajeďte si do wellness ráje celebrit!

2. Kuchař Ridi a tanečnice Hunčárová se zjevili na veřejnosti a takhle jim to slušelo

3. Jiří Dvořák je po semifinále Stardance jasným favoritem na vítězství

4. Herečka Lenka Vlasáková přišla o dceru. Odešla až do Jeruzaléma

5. Manželka Hynka Čermáka dostala roli v Ulici a divákům se nelíbí

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn