Labe před lety vydalo mrtvolu bez hlavy. Vrah stále uniká a policisté jsou zcela bezradní

Okolnosti vraždy tohoto muže jsou stále nejasné
 Historie 
18. dubna 2018 04:22 / Policie ČR
Už čtyři roky policisté marně pátrají po vrahovi, který má na svědomí život Marcina Jaroslawa Baly, jednačtyřicetiletého Poláka, který žil v Praze. V dubnu roku 2014 vydalo Labe v obci Dolní Beřkovice jeho tělo bez hlavy. Nikdo dodnes netuší, co se tehdy přihodilo.

Mrtvola muže se objevila v Dolních Beřkovicích na Mělnicku v prostoru tamních zdymadel, a to 15. dubna 2014. Ve vodě leželo tělo zjevně už delší čas. Doba smrti byla stanovena několik týdnů až měsíců před nálezem těla zemřelého.

Pitva tehdy prokázala násilnou smrt a policisté se tak pustili do vyšetřování vraždy. I když se už podařilo zjistit celou řadu podrobnějších informací, pachatel stále uniká spravedlnosti a policii chybí i některé informace týkající se zavražděného. I proto se policisté znovu rozhodli obrátit na veřejnost s prosbou o pomoc.

Zabitý Polák u sebe neměl žádné doklady totožnosti, ani nic, co by vedlo k jeho ztotožnění. Teprve na základě porovnání otisku prstů bylo zjištěno, že se jedná o Marcina Jaroslawa Balu (1972), v době nálezu 41letého, původně bytem v Gdaňsku.

Marcin v minulosti nepravidelně navštěvoval Českou republiku, hlavně Prahu a ze své domoviny odešel zřejmě z důvodu podezření, že se na území Polska dopustil na svém bývalém pracovišti krádeže šperků a finanční hotovosti. "Měl vztah k České republice a především k okresu Mělník, neboť jeho otec zde na konci 80. let pracoval a on jej zde navštěvoval. Od počátku 90. let také nepravidelně pobýval na území ČR, zejména v Praze. Víme, že navštěvoval herny. V tomto prostředí by jeho pohyb mohl někdo zaznamenat," konstatovala policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Kriminalisté dále zjistili, že na území Polska se naposledy vyskytoval v červenci roku 2013. Od konce měsíce červenec 2013 pobýval v pronajatém bytě v Praze 10, Strašnice, v Kralické ulici. Zde byl naposledy viděn dne 20. února 2014 a jeho poslední zaznamenaný výskyt, tj. doba, kdy byl ještě s jistotou naživu, je dne 20. března 2014. Od této doby nejsou o jeho aktivitách žádné informace.

Při svém posledním pobytu v Praze muž často používal jízdní kolo, a to jak při přepravě po Praze, tak k výletům po okolí. Také v době nálezu jeho těla měl na sobě sportovní oděv černé barvy a trekové boty, z čehož lze usuzovat, že v době před smrtí mohl cestovat na svém jízdním kole, které se však do současné doby nepodařilo najít. "Mohlo by se jednat o sportovní jízdní kolo modré barvy, ale nevíme to jistě. Sportovně oblečen však muž chodil poměrně často, tudíž v době před smrtí mohl i nemusel cestovat na kole," doplnila Pučelíková.

Marcin Jaroslaw Bala byl vysoký asi 185 cm, vážil přibližně 90 kg, byl robustní postavy a měl kolébavou chůzi, kulatý obličej, krátce střižené špinavé blond vlasy s čelními kouty, hnědozelené oči a pihy. Používal dioptrické brýle. Mluvil polsky.

Kriminalisté v souvislosti s případem žádají veřejnost o pomoc při objasnění okolností úmrtí muže. "Pomohlo by nám vědět, kde se vyskytoval, s kým se stýkal a jaké aktivity provozoval po celou dobu svého pobytu v ČR, tj. od července 2013, a zejména pak od 20. února 2014, kdy po tomto datu o něm již nejsou vůbec žádné informace," dodala Pučelíková. Policisté hledají kohokoliv, s kým se muž stýkal, jeho přátele, známé. Rovněž osoby, které ho viděly pohybovat se, například na kole, na počátku roku 2014, a to v okolí Labe či Vltavy. Přivítají ale i jakékoliv další poznatky související s tímto případem.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jak si žije nová Česká Miss Lea Šteflíčková? Užívá v luxusu za milióny!

Zprávy

TV Barrandov porušila zákon, tvrdí vysílací rada

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Paris Hilton chce na vlastní svatbě vydělat balík

2. Moderátorka Marta Ondráčková ukázala rostoucí bříško

3. Něžné loučení Daniely Písařovicové s jejím tanečníkem

4. Aneta Krejčíková čelí těhotenským chutím

5. Madonnin syn Rocco oslavil osmnáctiny. Se svou matkou ale roky nežije

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn