Exekutor si sám nasekal milionové dluhy. Přisvojil si peníze jiných dlužníků!

Před soudem se zpovídá exekutor, který zpronevěřil 14 milionů korun.
 Krimikauzy 
18. října 2017 07:51 / Wikimedia Commons
Hodně neobvyklý případ řeší v těchto dnech Krajský soud v Ostravě - zpovídá se před ním exekutor z Ostravy, který zpronevěřil 14 milionů korun! Jednalo se o peníze, které vymohl z jiných dlužníků.

Podle obžaloby pracoval Ivo Nedbálek jako soudní exekutor a mimo jiné měl uzavřenou rámcovou smlouvu se splátkovou společností Cetelem. Vymáhal pro ni peníze od dlužníků, kteří nespláceli úvěry. Policie přitom při kontrole spisů, které na úřadě zabavila, zjistila, že Nedbálek si velkou část vymožených peněz od značného počtu drobných dlužníků ponechal pro vlastní potřebu. Škoda, kterou tak podle policie způsobil, je vyčíslena na zhruba 14 milionů korun. Za zpronevěru a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až 10 let vězení. Na rozsáhlou zpronevěru se přišlo v roce 2015. Podle státního zástupce si peníze vymožené od dlužníků nechával pro sebe v letech 2004 až 2014.

Nedbálek u soudu tvrdí, že žádné peníze neukradl. "Žádné peníze jsem si ani nepřivlastnil, ani jsem je nijak nepoužil. Já jsem je ani nevymáhal, aktivně jsem se na jednotlivých exekučních případech nepodílel," řekl u soudu s tím, že tuto pravomoc měli jeho podřízení, kteří také rozhodovali o termínu a výši částek vyplacených věřitelům. Připustil ovšem, že na úřadu byl velký nepořádek, který prý ovšem zavinili někteří jeho zaměstnanci.

Exekutora Iva Nedbálka odvolal z funkce Nejvyšší správní soud v roce 2015, a to ještě předtím, než mu policie sdělila obvinění. Důvodem odvolání byly jeho vlastní dluhy, exekutor sám měl na krku exekuce. "Tato situace je výsměchem nejen právnímu státu, ale především samotné profesi soudních exekutorů," prohlásil tehdy předseda kárného senátu Zdeněk Kühn.

Během krátké doby jde o druhý případ, kdy se před Krajským soudem v Ostravě ocitl exekutor, který měl zpronevěřit peníze. K šesti rokům vězení byl v červnu odsouzen také bývalý šéf Exekutorského úřadu Bruntál Čeněk B. Ten podle žaloby podvedl 300 klientů. Exekutor měl vymožené peníze použít pro sebe a chod svého exekučního úřadu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České krásky dřou ve fitku. Povánoční kila už jsou dávno minulostí!

Zprávy

Vystřídá Drahoš na Hradě Zemana? Bookmakeři mají jasno

Sport

Zlatý Krpálek s bolavými zády vyhrál Grand Prix!

1. Věčná dietářka a moderátorka Lenka Špillarová trápí svoje tělo v posilovně!

2. Witherspoon, Hayek nebo Kidman budou dražit šaty, které vynesly na předávání Zlatých glóbů!

3. Rodina Kim Kardashian se díky náhradní matce rozrostla o dalšího potomka!

4. Zpěvák Enrique Iglesias se oficiálně přiznal k otcovství! Zveřejnil první fotku svého potomka!

5. Nový rok berou zodpovědně! Borhyová, Rolins nebo Langmannová dřou na své postavě ve fitku!

خرید فیلتر شکن خرید کریو خرید کریو
خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن